A spring of negligible mass has force constant = 1600N/M. Part A.How far must th
ID: 2151714 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant = 1600N/M. Part A.How far must the spring be compressed for an amount 3.40 of potential energy to be stored in it? Part B. You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.50 onto it from a height of 0.900 above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed. Take the free fall acceleration to be 9.80 . Express your answer using two significant figures.
I just need help with Part B.
Explanation / Answer
PE = 0.5 * k * x^2 3.4=0.5 * 1600 * x^2 x=0.06519 m energy upon dropping the book=1.5 * 9.8 * 0.9=13.23 J this is converted to the potential energy of the string 13.23= 0.5 * k * x^2 x=0.1285 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.