? s A spacecraft is in empty space. It carries on board a gyroscope with a momen
ID: 2252056 • Letter: #
Question
? s
A spacecraft is in empty space. It carries on board a gyroscope with a moment of inertia of Ig = 16.0 kg · m2 about the axis of the gyroscope. The moment of inertia of the spacecraft around the same axis is Is = 5.00 105 kg · m2. Neither the spacecraft nor the gyroscope is originally rotating. The gyroscope can be powered up in a negligible period of time to an angular speed of 120 rad/s. If the orientation of the spacecraft is to be changed by 36.0 degree , for what time interval should the gyroscope be operated? ? sExplanation / Answer
Is ws = - Ig wg where w is angular frequency
ws = Ig wg / Is (ignoring sign)
theta = 36 / 360 * 2 * pi = .628 rad
theta = ws t
t = .628 * Is / (Ig * wg)
t = .626 * 5 * 10E5 / (16 * 120) = 163 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.