3. In the figure the upper ball is released from rest, and collides with a stati
ID: 2250945 • Letter: 3
Question
3. In the figure the upper ball is released from rest, and collides with a stationary lower ball and sticks to it. The strings are both 50.0 cm long. The upper ball has a mass of 2.00 kg and is initially 15.0 cm higher. The lower ball has a mass of 3.0 kg.
(i) Find the frequency of the ball before the collision.
(ii) Find the frequency of the two balls after the collision.
(iii) What is the maximum angular displacement after the collision?
In the figure the upper ball is released from rest, and collides with a stationary lower ball and sticks to it. The strings are both 50.0 cm long. The upper ball has a mass of 2.00 kg and is initially 15.0 cm higher. The lower ball has a mass of 3.0 kg. Find the frequency of the ball before the collision. Find the frequency of the two balls after the collision. What is the maximum angular displacement after the collisionExplanation / Answer
i) f = (1/2pi)*sqrt(g/L) = (1/6.28)*sqrt(9.81/0.5)= 0.705 Hz
ii) f = 0.705 Hz
M*g*h = 0.5*M*V^2
V1 = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*0.15)= 1.714
M*V1 = 2*M*V
V = V1/2 = 0.857m/s
0.5*2*M*V^2 = 2*M*g*L*(1-costheta)
theta = 22.323 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.