3. In the figure, a metal rod is forced to move with constant velocity v along t
ID: 2034569 • Letter: 3
Question
3. In the figure, a metal rod is forced to move with constant velocity v along two parallel metal rails, connected with a strip of metal at one end. A magnetic field of magnitude B-0.350 T points out of the page. a) If the rails are separated by L = 25 cm and the speed of the rod is 55 , what emf is cm generated? (2 points) b) If the rod has a resistance of 18 2 and the rails and connector have negligible resistance, what is the current in the rod? (2 points) c) At what rate is energy being transferred to thermal energy? (2 points)Explanation / Answer
B = 0.350 T, L = 25.0 cm, v = 55.0 cm/s
a) the induced emf (? )= BLv = 0.048125 V
b) R = 18.0 ?
By ohms law
I = ?/R = 2.67*10-3 A
direction: clockwise, so I = -2.67*10-3 A
c) I2R = 1.283*10-4 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.