PROBLEMS constant torque of 5 Nin is applied to an unloaded motor at rest at tim
ID: 2249373 • Letter: P
Question
PROBLEMS constant torque of 5 Nin is applied to an unloaded motor at rest at time 1-0. motor reaches a speed of 1800 rpm in 3 s. Assuming the damping to be D% 2.1 A negligible, calculate the motor inertia. 2,2 Calculate the inertia if the eylinder in Example 2.2 is hollow, with the inner radius = 4cm. n =4cm. 2.3 A vehicle of mass 1,500 kg is traveling at a speed of 50 km/hr. What is the kinetic energy stored in its mass? Calculate the energy that can be recovered by slowing the vehicle to a speed of 10 km/hr. Belt-and-Pulley Systems 0o 24 Consider the belt and pulley system in Fig 2.13. Inertias other than that shown in the figure are negligible. The pulley radius r 0.09 m, and the motor inertia da, 0.01 kg-m2. Calculate the torque Tem required to accelerate a load of 1.0 kg from rest to a speed of 1 m/s in a time of 4 s. Assume the motor torque to be constant during this interval.Explanation / Answer
2.1 torque = inertia X angular acceleration
T = Jx speed / time , 1800 rpm = 188.49 rad /s
T = J * 188.49/3 = 62.83 J
T = 5 Nm
therefore J = 5 /62.83 = .0796 kg m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.