PROBLEMS (100 points) Each problem is worth 50 points. Show all work on pages of
ID: 1583861 • Letter: P
Question
PROBLEMS (100 points) Each problem is worth 50 points. Show all work on pages of test. 1. A conducting bar moves along frictionless conducting rails conn 4.00 resist and a uniform magnetic field af 2.20 Tis applied perpendicular to the paper. An external force is pulling the bar to the right at a cnnstant speed of 6.00 m/s (a) What is the magnitude of the induced curent flowing in this circuit? (b) What is the external force needed to keep the bar moving at constant speed? (c) At what rate is energy dissipated in the 4.00 resistor? tor as shown in the figure below. The length of the bar is 1.60 m FappiedExplanation / Answer
a)
Induced emf is given by
E=BLV =2.2*1.6*6
E=21.12 Volts
b)
Induced current
I=E/R =21.12/4
I=5.28 A
Magnetic force
F=BIL=2.2*5.28*1.6
F=18.6 N
c)
Power dissipated in resistor is
P=I2R=5.282*4 =111.51 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.