A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.7 m/s by whirli
ID: 2245865 • Letter: A
Question
A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.7 m/s by whirling it through 1.26 rev. Assume the discus moves on the arc of a circle 0.96 m in radius.
A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.7 m/s by whirling it through 1.26 rev. Assume the discus moves on the arc of a circle 0.96 m in radius. Determine the magnitude of the angular acceleration of the discus, assuming it to be constant. Calculate the time interval required for the discus to accelerate from rest to 25.7 m/s.Explanation / Answer
initial speed is u = 0
final speed is v = 25.7 m/s
the angle rotated is theta = 1.26 rev = 1.26 x (2pi) radians
radius of circle r = 0.96 m
let w be the final angular velocity
we know that
w^2 - w_o^2 = 2alpha x theta
or alpha = (w^2 - w_o^2/2theta) ------------(1)
where alpha is angular acceleration,w_o = 0 and w = (v/r)
let t be the time taken to accelerate from rest
we know that
w = w_o + alpha x t
or t = (w - w_o/alpha)
where w_o = 0 and alpha is obtained from equation (1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.