A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of25.4 m/s by whirlin
ID: 1726140 • Letter: A
Question
A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of25.4 m/s by whirling it through1.24 rev. Assume the discus moves on thearc of a circle 1.05 m in radius. Determine the magnitude of the angular acceleration of thediscus, assuming it to be constant. (rad/s2 ) calculate the time interval required for the discus toaccelerate from rest to 25.4 m/s. A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of25.4 m/s by whirling it through1.24 rev. Assume the discus moves on thearc of a circle 1.05 m in radius. Determine the magnitude of the angular acceleration of thediscus, assuming it to be constant. (rad/s2 ) calculate the time interval required for the discus toaccelerate from rest to 25.4 m/s.Explanation / Answer
angle = 1.24 rev*2 = 7.79 rad angular speed f = v/r = 25.4m/s / 1.05m =24.19 rad/s let the angular acceleration of the discus be , wehave: f2 -i2 = 2 = [f2 -i2 ]/ 2 =[(24.19rad/s)2 ] / (2*7.79rad) =37.56 rad/s2 let the time be t, we have: f = t t = f / = 24.19 rad/s / 37.56rad/s2 = 0.644s . let the time be t, we have: f = t t = f / = 24.19 rad/s / 37.56rad/s2 = 0.644s .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.