Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of weight w = 25.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a

ID: 2244410 • Letter: A

Question

A block of weight w = 25.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 32.0 ? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 13.2N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.


A.The block moves up an incline with constant speed. What is the total work W total done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.


B. What is W g , the work done on the block by the force of gravity w ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline?




Part C




What is W F , the work done on the block by the applied force F ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline?




Part D




What is W N , the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.80m up the inclined plane?

/////////////////////////////////////////////////

express the answer in joules

A block of weight w = 25.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 32.0 ? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 13.2N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. The block moves up an incline with constant speed. What is the total work W total done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest. What is W g , the work done on the block by the force of gravity w ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? What is W F , the work done on the block by the applied force F ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? What is W N , the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.80m up the inclined plane?

Explanation / Answer

Part A)

The total work done by all forces is zero.

0 J, and you will se why below becuase parts B and C cancel each other out.


Part B)
Work by gravity = (25)(-3.8)(sin 32)

Work = -50.3 J (Negative since the force is opposite the direction of motion)


Part C)

Work by the force = Fd = (13.2)(3.8) = 50.3 J


Part D)
The normal force is perpendicular to the direction on motion, it does no work.

W = 0 J


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote