A block of weight w = 30.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 1335168 • Letter: A
Question
A block of weight w = 30.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle = 35.0 with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 17.2 N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
PART A
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w as the block moves a distance L = 4.50 m up the incline?
PART B
What is WF, the work done on the block by the applied force F as the block moves a distance L= 4.50 m up the incline?
PART C
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 4.50 m up the inclined plane?
This is the second time ive asked this question. The first time I recived incorrect answers so please be careful :).
Explanation / Answer
part(A)
W F*s*costheta
theta = anfle between F*s
the component of weight along the plane = W*sin35 down the plane
the distance moved = L = 4.5 m up the plane
theta = 180 degrees
Wg = W*sin45*L*cos180 = -30*sin35*4.5 = -77.43 J <<<-------answer
part(B)
F & L are up the plane
theta = 0 degrees
WF = F*L = 17.2*4.5 = 77.4 N <<<-------answer
part(c)
normal force = N = W*cos35 perpendicular to the incline surface
theta = 90
Wn = N*L*cos90 = 0 <<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.