A block of weight w = 25.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 2244081 • Letter: A
Question
A block of weight w = 25.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 32.0 ? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 13.2N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.<?xml:namespace prefix = o />
A.The block moves up an incline with constant speed. What is the total work W total done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
B. What is W g , the work done on the block by the force of gravity w ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline?
Part C
What is W F , the work done on the block by the applied force F ? as the block moves a distance L = 3.80m up the incline?
Part D
What is W N , the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.80m up the inclined plane?
///// NEED THE ANSEWR IN joules
Explanation / Answer
given data applied force F = 13.2 N
angle = 32 degrees
distance s = 3.80 m
weight W = 25 N
A.
work done by the gravity = wscos(90+32) = 25*3.80*cos122 = ?50.34 J
B.
work done by the applied force = FScos0= 13.2*3.80 = 50.16 J
(angle between applied force and displacement is 0 degrees )
c.
work done by the normal =Ns cos90 = 0J
(angle between normal and displacement is 90 degrees )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.