8- A 1 185.0 kg car traveling initially with a speed of 25.000 m/s in an easterl
ID: 2244408 • Letter: 8
Question
8-A 1 185.0 kg car traveling initially with a speed of 25.000 m/s in an easterly direction crashes into the back of a 9 500.0 kg truck moving in the same direction at 20.000 m/s. The velocity of the car right after the collision is 18.000 m/s to the east.
1 185.0 kg car traveling initially with a speed of 25.000 m/s in an easterly direction crashes into the back of a 9 500.0 kg truck moving in the same direction at 20.000 m/s. The velocity of the car right after the collision is 18.000 m/s to the east. What is the velocity of the truck right after the collision? (Give your answer to five significant figures.) What is the change in mechanical energy of the car-truck system in the collision?Explanation / Answer
Part A)
Use consevration of momentum
(mv) + (Mv) = mv' + Mv'
(1185)(25) + (9500)(20) = (1185)(18) + (9500)(v')
v' = 20.873 m/s
Part B)
Use energy before (KE = .5mv^2)
.5mv^2 + .5Mv^2
(.5)(1185)(25)^2 + (.5)(9500)(20)^2 = 2270312.5 J
Energy after
(.5)(1185)(18)^2 + (.5)(9500)(20.873)^2 = 2261460.113 J
Change = 2270312.5 J - 2261460.113 J = 8852.4 J
That is a loss of 8852.4 J or a change of -8852.4 J (Note the negative, your answer key may want that since the energy is lost)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.