can someone help me with this The image magnification that can be obtained with
ID: 2244223 • Letter: C
Question
can someone help me with this
Explanation / Answer
a) lamda = h/Sqrt(2mE) => E = (h/lamda)^2/2m = (6.626*10^-34/4000*10^-10)^2/(2*9.1*10^-31) = 9.42*10^-9 eV
b) lamda = h/(Sqrt(2mE)) = (6.626*10^-34/(sqrt(2*9.1*10^-31*10*1.6*10^-19)) = 0.012 nm
c)lamda = h/mv => v = (6.626*10^-34/(9.1*10^-31*0.2*10^-9)) = 3.6*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.