can someone help me with this Semiconductor band gaps. A pure, defect-free, semi
ID: 2244210 • Letter: C
Question
can someone help me with this
Explanation / Answer
as energy=h*c/wavelength
so wavelength should be shorter than the threshold value to overcome the bandgap.
for germanium:
wavelength=1882.4 nm
for silicon:
wavelength=1109.3 nm
for gallium arsenide:
wavelength=874.9 nm
b)ZnSe has band gap of 2.67 eV
so wavelength absorbed=465.3 nm
so all other wavelength is absorbed and as yellow has 570nm wavelegnth,it gets reflected.
c)wavelength=1550 nm
energy=0.8015 eV
as detector needs to absorb light,the band gap should be smaller than this.
so the material used is GERMANIUM
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.