Two converging lenses having focal lengths of f 1 = 12.0 cm and f 2 = 20.0 cm ar
ID: 2241849 • Letter: T
Question
Two converging lenses having focal lengths of f1 = 12.0 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart, as shown in the figure below. The final image is to be located between the lenses, at the position x = 30.9 cm indicated.
(a) How far to the left of the first lens should the object be positioned? __________ cm
(b) What is the overall magnification of the system? __________
(c) Is the final image upright or inverted?
Explanation / Answer
you don't show the figure, so I will assume f1 is to the left and f2 to the right
we work backwards:
if the final image is 38 cm to the right of f1, it is 16 cm to the left of f2; we use the thin lens equation to find the object distance for the final image:
1/o + 1/i = 1/f
i=-16cm since the image is to the left of the lens, so
1/o = 1/19+1/16 => o = 8.7 cm to the left of f2 or 54-8.7 to the right of f1
the object for f2 is the image for f1, so we now find o for f1:
1/o + 1/i = 1/f
1/o + 1/45.3 = 1/8
o = 10 cm to the left of f1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.