Two converging lenses having focal lengths of f 1 = 12.0 cm and f 2 = 18.0 cm ar
ID: 1269216 • Letter: T
Question
Two converging lenses having focal lengths of f1 = 12.0 cm and f2 = 18.0 cm are placed a distance d = 47.5 cm apart as shown in the figure below. The image due to light passing through both lenses is to be located between the lenses at the positionx = 29.5 cm indicated.
(a) At what value of p should the object be positioned to the left of the first lens?
17.0883 cm is correct
(b) What is the magnification of the final image?
-5.8959 is incorrect, can anyone explain why? And give me the right number.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.
I have already followed other chegg questions so don't just repost please
Explanation / Answer
for lens 2
q2 = d-x = 18 cm
1/f2 = 1/p2-1/q2
1/18 = 1/p2 - 1/18
p2 = 9 cm
this is the image for L1
q1 = d-p2 = 47.5-9 = 38.5 cm
1/f1 = 1/p1 + 1/q1
1/12 = 1/p1 + 1/38.5
p = 17cm
b) M = m1*m2 = (q1/p1)*(q2/p2) = (38.5/17)*(-18/9)= -4.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.