A) obtain the equation of motion for a 125g mass at the end of a perfectly elast
ID: 2241449 • Letter: A
Question
A) obtain the equation of motion for a 125g mass at the end of a perfectly elastic spring which when stretched 14.5 cm from equilibrium and then released from rest, undergoes a simple harmonic motion with a period of 0.8727s.
B) find the maximum velocity and total energy of the mass
PLEASE DON NOT GOOGLE AND THEN COPY AND PASTE THE YAHOO ANSWER. I ALREADY DID THIS AND LOOKED AT THE ANSWER HOWEVER I AM LOOKING FOR SOMEONE WHO CAN SIMPLIFY THIS AND GIVE ALL THE CORRECT ANSERS AND WORKINGS WITH THE PLUG AND CHUG COMPLETED.
THANKS IN ADVANCE
Explanation / Answer
time period = 2?*sqrt(m/k)
m= 125g
T = 0.8727 sec
w = 7.2 rad/s
spring constant k = 4?^2*m/T^2
= 4?^2*0.125/(0.8727^2)
= 6.5 N/m
eq of motion
x= 0.145*cos (7.2t) m
total energy = 0.5*k*Xmax^2
= 0.5*6.5*0.145^2
= 0.068 J
Vmax = Amax*w
Amax = max amplitude
Vmax = 0.145*7.2
= 1.044 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.