A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the wa
ID: 2240175 • Letter: A
Question
A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 8.7 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.
Answer=_____m
A spotlight on a boat is y = 2.6 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 8.7 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.Explanation / Answer
tan i = x/y = 7.2/2.1
sin r = sin i / ? where ? = 1.33
r = 46.20?
tan r = ( d-x)/ 4 = (d- 7.2) /4
d = 4 tan 46.20 + 7.2 = 11.37 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.