A spotlight on a boat is y = 2.4 m above the water, and the light strikes the wa
ID: 2175501 • Letter: A
Question
A spotlight on a boat is y = 2.4 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 9.2 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.Explanation / Answer
OK, ........................... Spot Water ________/____Boat The angle between water and / light going in is ARCTAN (2.8/8.8) which is 17.65012deg So, from the normal for the incident ray being 72.3499deg, use Snell's law (REMEMBER SNELL'S LAW REQUIRES USE OF "NORMAL" RAYS) -> sin I / sin R = refractive index, n n for air/water = 4/3 So, (sin (72.34....)) / (4/3) is sin R sin R = 0.71469... and R = 45.618...deg. The inner angle of a triangle under the water (to the bottom of the water, 4m lower) is then 44.382...deg Calculating using trig again, the "adjacent" is then 4m / (tan 44.382..) = 4.087m So the total distance is from the boat (8.8) + the horizontal light travel under the water (4.087) =12.887m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.