A sport car accelerates from zero to 30 mph in 2 seconds. How long does it take
ID: 1435752 • Letter: A
Question
A sport car accelerates from zero to 30 mph in 2 seconds. How long does it take to accelerate from zero to 60 mph, assuming that the power output of the engine is independent of velocity and neglecting friction and air resistance?A- 4 sec B- 6 sec C- 8 sec D- 16 sec E- None of these A sport car accelerates from zero to 30 mph in 2 seconds. How long does it take to accelerate from zero to 60 mph, assuming that the power output of the engine is independent of velocity and neglecting friction and air resistance?
A- 4 sec B- 6 sec C- 8 sec D- 16 sec E- None of these
A- 4 sec B- 6 sec C- 8 sec D- 16 sec E- None of these
Explanation / Answer
Answer is A
Acceleration = a = v/t = 30/(2/60) = 900 m/h^2
Using equation of motion
v = u + at
v = 60 mph
u = 0
t = 60/900 h = 4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.