A spider crawling across a table leaps onto a magazine blocking its path. The in
ID: 1877110 • Letter: A
Question
A spider crawling across a table leaps onto a magazine blocking its path. The initial velocity of the spider is 0.860 m/s at an angle of 34.3° above the table, and it lands on the magazine 0.0720 s after leaving the table. Ignore air resistance. How thick is the magazine? Express your answer in millimeters. A spider crawling across a table leaps onto a magazine blocking its path. The initial velocity of the spider is 0.860 m/s at an angle of 34.3° above the table, and it lands on the magazine 0.0720 s after leaving the table. Ignore air resistance. How thick is the magazine? Express your answer in millimeters.Explanation / Answer
vy (vertical component of velocity) = 0.860 * sin 34.3 = 0.4846 m/s
Using equation of kinematics, we have
y = vyt + 1/2gt2
y = 0.4846*0.0720 - 1/2*9.8*0.07202
y = 0.0348935 - 0.0254016
y = 9.4919e-3 m
In millimeters,
y = 9.4919 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.