Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 2239251 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 63.1 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 83.8 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.2 kg, immediately after separation? What is the change in kinetic energy of the system?Explanation / Answer
Using conservation of momentum
83.8(5.93i + 5.25j) = 52.2( Vx i + Vy j)
Thus, Vx= 83.8*5.93/52.2 = 9.46 m/s
Vy = 83.8*5.25/52.2 = 8.43 m/s
There will be no change in the kinetic energy of the system, as there is no work done by an external force.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.