Two skaters, each of mass 45 kg, approach each other along parallel paths separa
ID: 2089011 • Letter: T
Question
Two skaters, each of mass 45 kg, approach each other along parallel paths separated by 3.0 m. They have equal and opposite velocities of 1.1 m/s. The first skater carries one end of a long pole with negligible mass, and the second skater grabs the other end of it as she passes. Assume the ice is frictionless. (a) After they become connected by the pole, what is the distance from each skater to the axis of rotation? m (b) What is their angular velocity? rad/s (c) By pulling on the pole, the skaters reduce their separation to 0.7 m. What is their angular speed then? rad/sExplanation / Answer
a) r = 3/2 =1.5 m
b) v = wr
w= v/r = 1.1/1/5 = 0.733 rad/ sec
c)
w1r1=w2r2
w2 = 1.57 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.