Two similar conducting balls of mass 75 grams are hung from silk threads of leng
ID: 2250974 • Letter: T
Question
Two similar conducting balls of mass 75 grams are hung from silk threads of length 165cm and carry equal but opposite charges of magnitude Q= 17.8
Two similar conducting balls of mass 75 grams are hung from silk threads of length 165 cm and carry equal but opposite charges of magnitude Q is 17.8 mu C. Additionally, a uniform electric field is applied to the left as shown. Determine the magnitude of the electric field that enables the balls to be in equilibrium (as shown) given theta = 25 degree.Explanation / Answer
r = L*sin25 = 1.65*sin25 = 0.697 m
distance between two charges, d = 2*r = 1.395 m
Fe = k*Q^2/d^2 = (9*10^9*(17.8*10^-6)^2)/(1.395^2)= 1.465 N
as the charges are in equilibrium, the net force acting on the two charges in x and y direction are zero.
in x direction
E*Q - Fe - T*sin25 = 0
EQ - Fe = T*sin25
EQ - 1.465 = T*sin25
T*sin(25) = E*Q - 1.465.....(1)
in y direction
M*g = T*cos25
T*cos25 = 0.07589.81 = 0.73575 N.....(2)
1/2
tan25 = (E*Q - 1.465)/0.73575
E = (tan(25)*0.73575 + 1.465 )/Q
E = (tan(25)*0.73575 + 1.465 )/(17.8*10^-6)
E = 1.0158*10^5 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.