Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm

ID: 2142430 • Letter: T

Question

Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 61.9 m/s. Suddenly, they push away from each other.                    Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 89.3 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the                    positive z-axis):                 

                    V1,x = 7.93 m/s V1,y = 6.25 m/s V1,z = 52.3 m/s                 

                    What are the x- and y- components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 63.2 kg, immediately after separation?                 

                    What is the change in kinetic engery of the system?                 

Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 61.9 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 89.3 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): V1,x = 7.93 m/s V1,y = 6.25 m/s V1,z = 52.3 m/s What are the x- and y- components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 63.2 kg, immediately after separation? What is the change in kinetic energy of the system?

Explanation / Answer

We need to use momentum conservation law.
Momentum of the system is conserved in any direction.

Let's denote m1 mass of the first skydiver , m2 - second

When they fall together

Mx = 0, My = 0

When they push away from each other

Mx = m1 * Vx - m2 * Vx2 = 0

Vx2 = m1 * Vx / m2 = 83.8 * 7.93/52.3 = 5.87 m/s

My = m1 * Vy - m2 * Vy2 = 0

Vy2 = m1 * Vy / m2 = 83.8 * 6.25/52.3 = 8.95 m/s

E1 - kinetic energy before separation

E1 = (m1+m2)*V^2/2 = (89.3 + 52.3) * 63.2^2 / 2 = 201044 J

E2 - kinetic energy after separation

You can finish youself. You have to calculate their velocities as

V1 = sqrt (Vz^2 + Vx^2 + Vy^2); V2 = ...

The answer b) will be E2 - E1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote