A ball of mass 0.4 kg falls downward, as shown in the diagram above. Initially y
ID: 2237932 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.4 kg falls downward, as shown in the diagram above. Initially you observe it to be 5 m above the ground. After a short time it is just about to hit the ground.
The ball hits the ground and bounces back upwards, as shown in the diagram above. After a short time it is 5 m above the ground again.
During this second interval (between leaving the ground and reaching a height of 5 m) how much work was done on the ball by the gravitational force?
W = J
As a result, the kinetic energy of the ball A) Increases B) Does Not Change C) Decreases
Explanation / Answer
1st part
work done=mghcos(0)=0.4x9.8x5=19.6J
and kinetic energy increases
2nd part
work done=mghcos(180)=-0.4x9.8x5=-19.6J
and kinetic energy decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.