Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is tossed from an upper-story windoe of a building. theball is given an i

ID: 1738255 • Letter: A

Question

A ball is tossed from an upper-story windoe of a building. theball is given an initial velocity of 8.5m/s at an angle of 23degrees below the horizontal. It strikes the ground 5 secondslater. a) How far horizontally from the base of the building does theball strike the ground?(m) b)Find the height from which the ball was thrown.(m) c) How long does it take the ball to reach a point 10m belowthe level of launching? (s) A ball is tossed from an upper-story windoe of a building. theball is given an initial velocity of 8.5m/s at an angle of 23degrees below the horizontal. It strikes the ground 5 secondslater. a) How far horizontally from the base of the building does theball strike the ground?(m) b)Find the height from which the ball was thrown.(m) c) How long does it take the ball to reach a point 10m belowthe level of launching? (s)

Explanation / Answer

horizontal velocity =8.5*cos23 m/s horizontal acceleration=0 the ball strike the ground 8.5*cos23*5 =39.12 m from the base ofthe building (ans a) vertical velocity=8.5*sin23 vertical acceleration=g=9.8 let the ball was thrown from a height of h m h=u*t+(1/2)*g*t2 h=8.5*sin23*5+(1/2)*9.8*5*5 h=139.11 m (ans b) let the ball took t s to reach 10 m below launching 10=8.5*sin23*t+(1/2)*g*t2 t=1.13 s (ans c)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote