A ball is thrown upward with an initial speed of 20.0 m/s from the edge of a 50.
ID: 1619811 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a)let the time of flight be t
and angle be a w.r.t the horizontal
X = Ux*t
5t = 20 cos a *t
cos a = 1/4
a = 75.5o
b) Y = Uyt - 0.5gt^2
-50 = 20 sin 75.52o t - 0.5*9.8*t^2
4.9t^2 - 19.36t -50 =0
t = 19.36 + sqrt(19.36^2 + 4*4.9*50) / 9.8
= 5.73 s
X = 5t = 5*5.73 = 28.65 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.