Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown upward with an initial speed of 20.0 m/s from the edge of a 50.

ID: 1621909 • Letter: A

Question


A ball is thrown upward with an initial speed of 20.0 m/s from the edge of a 50.0 m high cliff. At the in stand the ball is thrown, a woman stars running away from the base of the cliff with a constant speed of 5.00 m/s. The woman runs in a straight line on level ground, and air resistance acting on the ball can be ignored. a. At what angle above the horizontal should the ball be thrown so that runner will catch it just before it hits the ground? b. How far does the woman ran before she catches the ball?

Explanation / Answer

a)let the time of flight be t

and angle be a w.r.t the horizontal

X = Ux*t

5t = 20 cos a *t

cos a = 1/4

a = 75.5o

b) Y = Uyt - 0.5gt^2

-50 = 20 sin 75.52o t - 0.5*9.8*t^2

4.9t^2 - 19.36t -50 =0

t = 19.36 + sqrt(19.36^2 + 4*4.9*50) / 9.8

= 5.73 s

X = 5t = 5*5.73 = 28.65 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote