A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ball is given an
ID: 1531699 • Letter: A
Question
A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ball is given an initial velocity of 9.00 m/s at an angle of 17.0 degree below the horizontal. It strikes the ground 5.00 s later. How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground? What is the horizontal component of the acceleration? m Find the height from which the ball was thrown. Work only with the vertical components of these quantities. This part of the problem is then a 1-dimensional free-fall example, m How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching? The answer to this part does not depend on your answers to parts (a) and (b).Explanation / Answer
(a) x = u cos 17 * t
= 9 cos 17 * 5 = 43.033 m
(b) h = u * sin 17* t + 1/2 * g * t^2
= 9 sin17 * 5 + 1/2 * 9.8 *5^2 =135.65m
(c) y = u * sin 17* t + 1/2 * g * t^2
10 = 9 * sin 17 t + 4.9t^2
--> 4.9t^2 + 2.63t - 10 = 0
---> t = 1.18 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.