A charged capacitor is discharged through a resistor. The current I(t) through t
ID: 2235136 • Letter: A
Question
A charged capacitor is discharged through a resistor. The current I(t) through this resistor, determined by measuring the voltage VR(t) = I(t)R with an oscilloscope, is shown in the graph. The total energy dissipated in the resistor is 1.60 10-4 J. (a) Find the capacitance C, the resistance R, and the initial charge Q0 on the capacitor. [Hint: You will need to solve three equations simultaneously for the three unknowns. You can find both the initial current and the time constant from the graph.] C = F R = ? Q0 = C (b) At what time is the stored energy in the capacitor 5.10 10-5 J? sExplanation / Answer
Io = 95*10^-3 [It is not clear from figure approx. it is]
I(t)=Io*e^-t/tou
40*10^-3 = 95*10^-3e^-8*10^-3/tou
tou = 9.249*10^-3 sec
(a)
Resistance = 2*Uo/(Io^2*tou) = 2*1.60 10-4/(95*10^-3^2*9.249*10^-3) = 3.834 ohm
Capacitance =tou/R = 2.413*10^-3 F
Charge =sqrt(2*Uo*C) = 8.787*10^-4 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.