A charge q = +5.0 nC sits 3.0 in to the left of the origin, in figure A. An elec
ID: 1346888 • Letter: A
Question
A charge q = +5.0 nC sits 3.0 in to the left of the origin, in figure A. An electric electric field E is produced at the point P, which is 4.0 m above the origin, as shown. In figure B, a second charge also of the same strength but opposite, sign, q = -5.0 nC is added, 3.0 m to the right of the origin, as shown. What is the strength (magnitude) of the total E field at point P in figure B, compared to the magnitude of E at point P in figure A? Twice as strong, Half as strong, (g) 3/4 as strong. It is now zero, 4/5 as strong, 6/5 as strong. 3/5 as strong, 5/3 as strong. 8/5 as strong.Explanation / Answer
h) 6/5 as strong
Let E is the elctric field produced by one charge.
Both charges produce same magnitude of electric field
the angle between the two electric fields,
theta = 180 - 2*tan^-1(3/4)
= 106.26 degrees
so, Enet = sqrt(E^2 + E^2 + 2*E*E*cos(106.26))
= 1.2*E
= (6/5)*E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.