A charge of 2.50 ?C is located at O in the figure. What is the potential differe
ID: 2135850 • Letter: A
Question
A charge of 2.50 ?C is located at O in the figure. What is the potential difference between point A in the figure, 1.50 m from O, and point B, 9.000 m from O? Please note that the figure is not to scale
What is the potential at C, 9.00 m from O, with respect to A?
A charge of 2.50 ?C is located at O in the figure. What is the potential difference between point A in the figure, 1.50 m from O, and point B, 9.000 m from O? Please note that the figure is not to scale What is the potential at C, 9.00 m from O, with respect to A?Explanation / Answer
VA = k*Q/1.5 = 15000 volts
VB = k*Q/9 = 2500 volts
VC = k*Q/9 = 2500 volts
1)VA - VB = 12500 volts
2)VA - Vc = 12500 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.