You are steering a boat and you wish to travel 9.3 km due east as quickly as pos
ID: 2233118 • Letter: Y
Question
You are steering a boat and you wish to travel 9.3 km due east as quickly as possible. your boat's maximum speed relative to the water is 14 m/s. the water is flowing at a speed of 2.3 m/s due south. What is the north-south component of the boat's velocity with respect to water? At what angle you should steer the boat to overcome the water north to south flow? What is the west to east component of your boat's velocity with respect to water? How long will it take to travel the 9.3 km? Please step by step answer, thanks in advance.Explanation / Answer
The boat's component in the north south direction should be equal to that of the water.
Therefore it should be 2.3m/s in the north direction.
Let the angle be theta (measured anti-clockwise) with the east direction.
(14Sin heta= 2.3)
( heta=9.46 degrees)
The west to east velocity=14Cos(theta)=13.81m/s
time to travel=d/v=673s= 11.2 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.