You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2200968 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.400 kg ball that is traveling horizontally at 10.0 m/s. Your mass is 70.0 kg.If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
v=______cm/s
If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.00 in the opposite direction, what is your speed after the collision?
v=______cm/s
Explanation / Answer
a). (m + M)v = mvi v = 0.4*10/(0.4+70) = 0.0568 m/s b) m vi = -m vf + M v v = (m vi + m vf)/M = 0.4*(10+8)/70 = 0.103 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.