The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies fro
ID: 2229814 • Letter: T
Question
The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies from $0.070/kWh to $0.258/kWh throughout the United States; $0.110/kWh is the average value. (a) At this average price, calculate the cost of leaving a 60-W porch light on for two weeks while you are on vacation? ________________$ (b) At this average price, calculate the cost of making a piece of dark toast in 3.00 min with a 965-W toaster? ________________$ (c) At this average price, calculate the cost of drying a load of clothes in 40.0 min in a 5.50 103-W dryer? ________________$Explanation / Answer
a) 40W=.04kW, So .04kW*2weeks*24hours*7 = 13.44 kWh b) 0.97*3*(1/60) = 0.0485kWh. We are multiplying by 1/60 to get hours. c) 5.20kW * 40 8 (1/60) = 3.467kWh The cost is work in kWh multiplied by the average value of energy. a) 13.44*.110 = $1.4784 b)$0.005335 c)$0.38137
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.