Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies fro

ID: 1590861 • Letter: T

Question

The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies from $0.070/kWh to $0.258/kWh throughout the United States; $0.110/kWh is the average value, At this average price, calculate the cost of leaving a 140-W porch light on for two weeks while you are on vacation? At this average price, calculate the cost of making a piece of dark toast in 3.00 min with a a 1000 - w toaster? At this average price, calculate the cost of drying a load of clothes in 40.0 min in a 5.70 Times 10^3 -W dryet?

Explanation / Answer

a) 140W =0.140kW; t= 2*7*24=336h

Energy consumption in kWh =0.140*336 =47.04kWh

Cost of energy =47.04kWh*$0.110/kWh = $5.1744

b)1000W= 1kW, t=3min =3/60=0.05h

Energy consumption in kWh =1*0.05 =0.05kWh

cost of energy =0.05*0.11 =$5.5*10^-3

c) t=40 min =0.667h, E =5.7*10^3 W=5.7kW

Energy consumption in kWh =0.667*5.7=3.8019kWh

=> cost of energy =3.8019*0.11 =$0.41821

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote