The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies fro
ID: 2276855 • Letter: T
Question
The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies from $0.070/kWh to $0.258/kWh throughout the United States; $0.110/kWh is the average value. (a) At this average price, calculate the cost of leaving a 120-W porch light on for two weeks while you are on vacation? At this average price, calculate the cost of making a piece of dark toast in 3.00 min with a 965-W toaster? At this average price, calculate the cost of drying a load of clothes in 40.0 min in a 5.10 times 103-W dryer?Explanation / Answer
a)
W = 0.120 kW
t = 2 * 7 * 24 = 336 h
==> E = W t = 0.120 * 336 = 40.32 kWh
==> 40.32 * 0.11 = 4.43 $
b)
$ = W t * (0.11) = (0.965) * (3/60) * (0.11) = 0.00531 $
c)
$ = W t * (0.11) = (5.10) * (40/60) * (0.11) = 0.374 $
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.