A rocket is fired at a speed of 82.0 m/s from ground level, at an angle of 31.0
ID: 2228884 • Letter: A
Question
A rocket is fired at a speed of 82.0 m/s from ground level, at an angle of 31.0Explanation / Answer
t = x/vx = 18/(82 * cos31) = 0.25609 s ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ y = 0.5 g t^2 + v0 t ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ==> y = 0.5*(-9.8)*0.25609*0.25609 + (82*31S)*0.25609 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ==> y = 10.494 m ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ==> y' = 10.49 - 6.95 = 3.54 m ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ The rocket clear the top of the wall by 3.54 m. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.