A rocket (initially at rest) is fired vertically from the ground with a constant
ID: 2133492 • Letter: A
Question
A rocket (initially at rest) is fired vertically from the ground with a constant upward acceleration. After 20 seconds, the engines turn off and the rocket continues upward, being slowed by gravity. The total time between the rocket leaving the ground and reaching the top of its trajectory is 60 seconds. (Assume air resistance can be ignored.)
a) What is the upward acceleration of the rocket?
b) What is the maximum height reached by the rocket?
CAN YOU PLEASE EXPLAIN THE ANSWER
[vshut off = 400 m/sec ,, a = ?v/?t = 20 m/sec2 )b. total height = vave*20 + vave*40 = 12,000 m]
I have the answer, but I want you please show me how you did it
Explanation / Answer
let v is the maximum velcocity and a is the acceleration
v1 = a*t1 = 20*a
at maximum height velocity is zero
v2 = v1 - g*t2
0 = v - g*t2
0 = 20*a - 9.8*40
a = 9.8*40/20 = 19.6 m/s^2
V1 = 20*a = 392 m/s
H = 0.5*a*t1^2 + v1^2/2*g = 0.5*19.6*20^2 + 392^2/(2*9.8) = 11760 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.