A rock is thrown vertically upward from the edge of a cliff. The rock reaches a
ID: 1417365 • Letter: A
Question
A rock is thrown vertically upward from the edge of a cliff. The rock reaches a maximum height of 10.0 m above the top of the cliff before failing to the base of the cliff, landing 8.00 s after it was thrown. How high is the cliff? Between take off and landing, an airplane accelerates at a constant from 250 km/h to 950km/h over 30 min. Right after 30 min acceleration, the pilot realizes something wrong with the engine, instantly decelerates to stop over 20mins. Find the total distance traveled by the plane. A girl drops a rock from the edge of a cliff and observes that it strikes the bottom 6.00 s later. How high is the cliff? A ball thrown vertically upward has an upward velocity of 8.00 m/s at a point 20.0 m above where it was thrown. How long does the ball take to reach that point? And what maximum height the ball can reach? 5 The brakes are applied to a car travelling on a dry, level highway. A typical value for the magnitude of the car s acceleration is 2.50 m/s^2. If the car's initial speed is 60.0 m/s, how far does it travel, starting from the moment the brakes are applied?Explanation / Answer
Let height of the cliff = h
Height from the top of the cliff = 10m
time of raise = sqrt(2h/g) = sqrt(2*10/9.8) = 1.43s
time of fall = 8-1.43 = 6.57 s
height of th cliff h = gt2/2 = 9.8*6.572 /2 = 211.5 m
2) initial speed u = 250 km/hr = 69.44 m/s
final speed v = 950 km/hr = 263.89 m/s
acceleration = (263.89 - 69.44)/1800 = 0.108 m/s2
initial speed at take over = 0
final speed = 263.89 m/s
acceleration = 0.108 /s2
distance traveled s = v2 /2a = (263.89)2 /2*0.108 = 644.796 km
deceleration time =20 min.
initial speed = 263.89 m/s
final speed =0
distance traveled = 263.89*1800/2 = 237.5 km
Total distance traveled = 644.796 + 237.5 = 882.3 km
3: time t = 6s
h = gt2/2 = 9.8*62 /2 = 176.4 m
4. vertical vel (final) v = 8.0 m.s
distance traveled = 20m
intial velocity u = ?
v2 - u2 = - 2gh
u2 = 82 + 2*9.8*20
u = 21.35 m/s
v = u-gt
t = (21.35- 8.0 )/9.8 = 1.36 s
maximum height = u2/2g = 23.26 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.