A rock is pro jected from the edge of the top of a building with an initial velo
ID: 1972386 • Letter: A
Question
A rock is pro jected from the edge of the top ofa building with an initial velocity of 18.1 m/s
at an angle of 35
?
above the horizontal. The
rock strikes the ground a horizontal distance
of 92 m from the base of the building.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s
2
.
Assume: The ground is level and that the
side of the building is vertical. Neglect air
friction.
What is the horizontal component of the
rock’s velocity when it strikes the ground?
Answer in units of m/s
how tall is the building ?
What is the vertical component of the rock’s
velocity when it strikes the ground?
Answer in units of m/s
What is the magnitude of the rock’s velocity
when it strikes the ground?
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
Vo=18.1 m/s==>=35o==>range=92 m==>ay=9.8==>vox=Vo*cos()14.83 m/s
voy=Vo*sin()10.4 m/s==>92=vx*t==>92/14.836.21 s==>vyfinal=voy+g*t71.2 m/s
vfinal=(71.22+14.832)72.72 m/s==>y=voy*t-1/2*g*t2-124.24 m or 124.24 m
vox=Vo*cos()14.83 m/s
ht=124.24 m
vyfinal=voy+g*t71.2 m/s
vfinal=(71.22+14.832)72.72 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.