A rock, released at rest from the top of a tower, hits the ground after 1.5 s. W
ID: 1557734 • Letter: A
Question
A rock, released at rest from the top of a tower, hits the ground after 1.5 s. What is the speed of the rock as it hits the ground? (g = 9.8 m/s^2 and air resistance is negligible) a. 15 m/s b. 20 m/s c. 31 m/s d. 39 m/s 5. A rifle is aimed horizontally toward the center of a target 100 m away. If the bullet strikes 10 cm below the center, what was the velocity of the bullet? (Ignore air friction.) a. 300 m/s b. 333 m/s c. 500 m/s 6 d. 700 m/s 6. A 70 kg bowling ball experiences a net force of 5.0 N. What will be its acceleration? a. 35 m/s^2 b. 7.0 m/s^2 c. 5.0 m/s^2 d. 0.71 m/s^2Explanation / Answer
v = u +a*t
Here initial speed, u = 0
So
v = a*t
v = 9.8*1.5
= 14.7 m/s = 15 m/s (option A)
Q-5
y = v0t + 0.5*g*t^2
Here initial velocity, v0 = 0
So , y = 0.5*g*t^2
0.1 m = 0.5*9.8*t^2
t = 0.143 s
Horizontal Velocity of the bullet,
v0x = x/t
= 100 / 0.143
= 700 m/s (option d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.