A rock is thrown upward from a bridge that is 38 feet above a road. The rock rea
ID: 3426633 • Letter: A
Question
A rock is thrown upward from a bridge that is 38 feet above a road. The rock reaches its maximum height above the road 0.64 seconds after it is thrown and contacts the road 3.68 seconds after it was thrown. Define a quadratic function, f, that gives the height of the rock (in feet) in terms of the number of seconds elapsed since the rock was thrown, t. A rock is thrown upward from a bridge that is 38 feet above a road. The rock reaches its maximum height above the road 0.64 seconds after it is thrown and contacts the road 3.68 seconds after it was thrown. Define a quadratic function, f, that gives the height of the rock (in feet) in terms of the number of seconds elapsed since the rock was thrown, t.Explanation / Answer
since the rock is thrown upwards therefore quadratic equation is of the form
h(t)=-at^2 + bt +c
And initially the height is 38 feet
it means c=38
h(t)=-at^2 + bt + 38
and the maximum height is at t=0.64
It means vertex,t=0.64
And vertex=-b/2a
therefore,
-(-b)/2a=0.64
b=1.28a
And it hits the ground after 3.68 seconds
therefore
h(3.68)=0
0=-a(3.68)^2 + 3.68b+38
13.5424a-3.68b=38
now we have two equations that is
13.5424a-3.68b=38 and b=1.28a
on solving them we get
a=4.3 and b=5.5
Therefore the required equation is
h(t)=-4.3t^2 + 5.5t+38
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.