An electron\'s position is given by r = 4.00t i - 7.00t2 j + 4.00 k, with t in s
ID: 2227437 • Letter: A
Question
An electron's position is given by r = 4.00t i - 7.00t2 j + 4.00 k, with t in seconds and r in meters. (a) In unit-vector notation, what is the electron's velocity v(t)? (Answer in terms of i, j, k, and t.) Click here to preview your answer. m/s (b) What is v in unit-vector notation at t = 6.00 s? Click here to preview your answer. m/s Click here for help with symbolic formatting. (c) What is the magnitude of v at t = 6.00 s? m/s (d) What angle does v make with the positive direction of the x axis at t = 6.00 s?Explanation / Answer
If the electron stops, it means that the velocity has gone to zero. x = 14te^-5t dx/dt = 14e^-5t (1 - 5t) that is zero when t = 1/5 x(.2) = 1.03
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.