Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron with a speed of 1.1 × 107 m/s moves horizontally into a region where

ID: 1878780 • Letter: A

Question

An electron with a speed of 1.1 × 107 m/s moves horizontally into a region where a constant vertical force of 5.6 × 10-16 N acts on it. The mass of the electron is 9.11 × 10-31 kg. Determine the vertical distance the electron is deflected during the time it has moved 26 mm horizontally. An electron with a speed of 1.1 × 107 m/s moves horizontally into a region where a constant vertical force of 5.6 × 10-16 N acts on it. The mass of the electron is 9.11 × 10-31 kg. Determine the vertical distance the electron is deflected during the time it has moved 26 mm horizontally.

Explanation / Answer

Fnet = F - Fg = may

F - Fg = may

5.6e-16N - (9.1e-31*9.8) = 9.1e-31*ay

ay = 6.147e14 m/s2

dx= vxt

t = 26e-3 / 1.1e7

t = 2.3636e-9 sec

distance moved in y direction

dy = 0.5*6.147e14*2.3636e-9 2

dy = 1.717e-3 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote