An electron passes through a potential difference of 300 V as it isdirected towa
ID: 1665410 • Letter: A
Question
An electron passes through a potential difference of 300 V as it isdirected toward the screen of a CRt. assuming that the electron wasat rest when it started, how fast is the electron going when ithits the CRt screen?also Four 2.0x10-6C charges are arranged at the courners of asquare of side .20m. what is the magnitude and direction of theelectric field on the charge in the upper right corner due to theother three charges?
also Four 2.0x10-6C charges are arranged at the courners of asquare of side .20m. what is the magnitude and direction of theelectric field on the charge in the upper right corner due to theother three charges?
Explanation / Answer
Potential difference V = 300 V Charge q = 1.6 * 10 ^ -19 C mass m = 9.11 * 10 ^ -31kg Initial speed u = 0 Let the final speed be v then from work done = Change in kinetic energy Vq = ( 1/ 2) mv ^ 2 v = [ 2Vq / m] plug the values we get v = 10.265* 10 ^ 6 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.