An electron moves with a speed of 3.00 X 10^5 m/s through the Earth\'s magnetic
ID: 1969159 • Letter: A
Question
An electron moves with a speed of 3.00 X 10^5 m/s through the Earth's magnetic field, which has a value of 65.0 uT at a particular location. When the electron moves westward, the magnetic force acting on it is directed straight upward. and when it moves southward, no magnetic force acts on it.A. What is the direction of the magnetic field?
B.What is the strength of the magnetic force when the electron moves westward?
C Calculate the gravitational force on the electron and compare it with the magnetic force. (The electrons mass is 9.11 X 10^-31 kg) Are we safe in ignoring the gravitational force in this instance? Why or why not?
Explanation / Answer
Given that the speed of electron v = 3.00x 105 m/s Magnitude of magnetic field B = 65.0 T = 65.0x10-6 T -------------------------------------------------------------------------- (A) As the magnetic force acting upwards, on the westward electron direction of magnetic field is along north wards (From righ hand rule) (B) Magnetude of magnetic force is F = Bqv = (65.0x10-6 T )(1.60x10-19 C)(3.00x 105 m/s) = 3.12 x 10-18 N (c) Magnitude of gravitational force is Fg = mg = (9.11 x 10-31 kg) (9.8 m/s2) = 89.28 x 10-31 N From the above results it is clear that the magnetic force is far grater than gravitational force. So we are safe in ignoring the gravitational force in this instance = (65.0x10-6 T )(1.60x10-19 C)(3.00x 105 m/s) = 3.12 x 10-18 N (c) Magnitude of gravitational force is Fg = mg = (9.11 x 10-31 kg) (9.8 m/s2) = 89.28 x 10-31 N From the above results it is clear that the magnetic force is far grater than gravitational force. So we are safe in ignoring the gravitational force in this instance = 3.12 x 10-18 N (c) Magnitude of gravitational force is Fg = mg = (9.11 x 10-31 kg) (9.8 m/s2) = 89.28 x 10-31 N From the above results it is clear that the magnetic force is far grater than gravitational force. So we are safe in ignoring the gravitational force in this instance = 89.28 x 10-31 N From the above results it is clear that the magnetic force is far grater than gravitational force. So we are safe in ignoring the gravitational force in this instanceRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.