An electron\'s position is given by r =4.00 t i -4.00 t 2 j + 6.00 k , with t in
ID: 1736925 • Letter: A
Question
An electron's position is given by r =4.00t i -4.00t2j + 6.00k, with t in seconds andr in meters. (a) In unit-vector notation, what is theelectron's velocity v(t)? (Answer interms of i, j,k, and t.)1 m/s
(b) What is v in unit-vector notation att = 3.00 s?
2 m/s
(c) What is the magnitude of v at t =3.00 s?
3 m/s
(d) What angle does v make with the positivedirection of the x axis at t = 3.00 s?
4° (from the+x axis) (a) In unit-vector notation, what is theelectron's velocity v(t)? (Answer interms of i, j,k, and t.)
1 m/s
(b) What is v in unit-vector notation att = 3.00 s?
2 m/s
(c) What is the magnitude of v at t =3.00 s?
3 m/s
(d) What angle does v make with the positivedirection of the x axis at t = 3.00 s?
4° (from the+x axis)
Explanation / Answer
a) 4 i- 8t j + 0 k = v(t) b) 4 i - 8(3) j = v(3) 4 i - 24 j c) 4^2 + 24 ^2 = magnitude of v at t= 3 sec 24.33 m/s d) 24/ 4 = tan = 80.54Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.