The position of a particle moving along the x axis is given in centimeters by x
ID: 2224650 • Letter: T
Question
The position of a particle moving along the x axis is given in centimeters by x = 7.75 + 2.50t 3, where t is in seconds. Consider the time interval t = 2.00 s to t = 3.00 s. (a) Calculate the average velocity. cm/s . (b) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.00 s. cm/s . (c) Calculate the instantaneous velocity at t = 3.00 s. cm/s . (d) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.50 s. cm/s . (e) Calculate the instantaneous velocity when the particle is midway between its positions at t = 2.00 s and t = 3.00 s. cm/s . (f) Graph x versus t and indicate your answers graphically. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in the graph.)Explanation / Answer
x = 7.75 + 2.50t^3; dx/dt=v=7.5 t^2; b)velocity at t=2 is:30; c)at t=3 is:67.5; a)avg velocity=37.5 mt/sec; d)46.875 mt/sec;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.